Choď na obsah Choď na menu
 


Malí podnikatelia na Slovensku bojujú o prežitie

4. 11. 2013

 

 Zmeny legislatívy, zvyšovanie odvodov,  konkurencia  veľkých obchodných sietí, zásahy vlády podporovaním a nalievaním peňazí do svojich spriaznených firiem, takmer nulová vymáhateľnosť práva. Toto sú hlavné príčiny úpadku malých a stredných podnikateľov.

Rovnako je nehorázne ak vláda namiesto podpory rozvoja priemyslu, poľnohospodárstva, služieb, remesiel nalieva do reklamných spoločností až 6.000.000, - EUR, len z jedného odvetvia , a koľko z ostatných?

Počas mojich návštev v obciach a mestách sa sťažujú, že ich spoločnosť vytláča na pokraj chudoby. Nasvedčuje tomu aj štatistika odovzdaných živností v tomto roku – tisíce zrušených a pozastavených živností. Ide o jasný znak, že v systéme niečo nefunguje.

Všetci vieme, že ručia za všetko celým svojím majetkom, sú prvý na rade vymáhačom, exekútorom, nemôžu si dovoliť prísť o strechu nad hlavou. Sotva sa dajú dokopy  aby zorganizovali nejaký štrajk, nemá ich kto brániť. Pre vrchnosť a políciu sú najjednoduchším terčom. Podľa ponovembrových výkladov práve títo podnikatelia mali byť hnacou silou spoločnosti a ekonomiky. No spoločnosť sa k ním postavila macošsky. Nie len, že už dávno stratili sen o tom, že budú milionári ale majú problém uživiť seba a svoju rodinu.

Moja otázka: komu tento stav vyhovuje?